دومین جلسه عمومی گزارش عملکرد انجمن خیریه صابرین و کمیته های زیرمجموعه برگزار شد

دومین جلسه عمومی گزارش عملکرد انجمن خیریه صابرین و کمیته های زیرمجموعه برگزار شد

 

شامگاه 15 خردادماه 1395 سالن مسجد حضرت عثمان ذوالنورین میزبان مهمانانی بود که آمده بودند، تا گزارش یکساله انجمن خیریه صابرین و کمیته های زیرمجموعه را به تفصیل بشنوند.

جلسه بعد از اقامه نماز عشا، ساعت 22:45 آغاز شد. ابتدای جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط شیخ رضا فتحی آغاز شد. سپس در ادامه شهرام صالحی مجری برنامه با تقدیم قطعه شعری به خیرین بزرگوار شهر خور، ضمن اعلام برنامه، مختصری از تاریخچه ی شکل گیری انجمن خیریه صابرین را ارائه نمود، که در بخش هایی از این گزارش در خصوص تاریخچه راه اندازی «انجمن خیریه اسلامی و خدمات اجتماعی شهر خور» در سال 1363 توسط سه تن از جوانان شهر (عبدالغنی قطباء، ماشاله صالحی و منصور شفیعی) اشاره شد. و در این میان ذکر خیری شد از ناصر طالبی که سالها سخنگوی آن صندوق بودند و مسعود رحیم زاده که مسئولیت کارهای دفتری را برعهده داشتند. و در ادامه از شماره ثبت انجمن خیریه صابرین و نحوه ی ثبت رسمی آن در سال 1388 توسط منصور پیوند و تشکیل هیئت مدیره و نیز معرفی اعضای هیئت مدیره توضیحاتی داده شد.

 

ارائه گزارش توسط مدیرعامل انجمن:

یونس قانع، مدیرعامل انجمن خیریه صابرین به ارائه گزارش کلی از روند انجمن در سال 1394 پرداخت. با توجه به آمار و ارقامی که ارائه داده شد اظهار داشت انجمن خیریه صابرین خور در کل، در سال گذشته، هم از لحاظ جذب خیرین و هم از لحاظ کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده رو به پیشرفت نسبی بوده که در این میان انجمن با چالشها و مشکلاتی نیز روبرو شده است، که به چند مورد از این مشکلات اشاره شد. همچنین در ادامه گزارشی از فعالیت کمیته حوادث غیرمترقبه و گزارش مالی از درآمد و هزینه ها بصورت کلی در سال گذشته به مردم ارائه شد. و نیز وب سایت انجمن خیریه بصورت تصویری بر روی مانیتور سالن معرفی شد.

ارائه گزارش توسط بازرس انجمن:

منصور پیوند، بازرس انجمن با بیان کلیاتی از نحوه ی نظارت بر عملکرد انجمن های خیریه به وظایف بازرس اشاره کرد و در درمورد ساختار انجمن خیریه صابرین توضیحاتی ارائه کرد. و بر این نکته تأکید کرد که با توجه به نوپا بودن انجمن خیریه از همشهریان عزیز این تقاضا را داریم که عیوب ما را ابتدا به خودمان بگویید تا رفعش کنیم و خوبی هایمان را به دیگران. و برای رفع عیوب نیازمند انتقادات و پیشنهادات دلسوزان هستیم.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته آموزشگاه های دینی:

رضا فتحی، مسئول کمیته آموزشگاه های دینی با تمرکز بر ارائه گزارش عملکرد دارالتحفیظ قرآن کریم خور در یک سال گذشته از اهمیت فعالیت های اجتماعی و نقش و وظیفه هر فرد در تحولات جامعه سخن گفت و نیز گزارشی از دارالتحفیظ و ساختار و عملکرد این نهاد خیریه ارائه نمود. و گفت که در سال 1394 با گسترش دامنه ی فعالیت ها در رشته های  مفاهیم و ترجمه قرآن- قرائت مجوده و ترتیل با منهجی متفاوت از سالیان قبل فعالیت ها انجام شده است. که در این میان 103 قرآن آموز توسط 16 مربی در قالب 8 کلاس آموزش دیده اند. و آماری از موفقیت 30 نفر از قرآن آموزان این نهاد در سطح شهرستان در مدارس دولتی، و همچنین گزارشی از فعالیت های جانبی مثل برگزاری کارگاه کامپیوتر زیر نظر فنی حرفه ای لارستان ارائه شد.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته مساجد:

عبدالحمید امانی، مسئول کمیته مساجد ضمن ارائه گزارشی از نحوه ی پرداخت حقوق ائمه مساجد و مشکلات موجود، از هیئت امنای مساجد درخواست کرد که در این زمینه تعامل و همکاری خود را نسبت به این کمیته بیشتر کنند. همچنین گزارشی از نحوه ی نظافت مساجد و مشارکت کمیته مساجد با برادر جاسم نامور به عنوان مسئول این فعالیت ارائه شد.

در مجموع طبق آمار ارائه شده کمیته مساجد در سال گذشته مبلغ 89.408.000 تومان در امور ائمه مساجد خور و مبلغ 6 میلیون تومان  در بخش نظافت مساجد هزینه کرده است.

 

پذیرایی و استراحت

وقت استراحت فرصت مغتنمی بود برای رایزنی بیشتر حاضرین با همدیگر. که پس از 10 دقیقه ای استراحت و پذیرایی مختصر، مجددا جلسه آغاز شد.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته فقرا و نیازمندان:

جاوید اکرمی، مسئول کمیته فقرا و نیازمندان ضمن اشاره به نقش بسیار حیاتی این کمیته در جامعه، و آمار بسیار زیاد مراجعات نیازمندان و بیماران، از خیرین و مردم شهر درخواست نمود که با توجه به اینکه بسیاری از بیمارانی که مراجعه می کنند نیاز دارند که در طول دوران طولانی درمانشان به آنها چندین بار مساعدت شود گفت که از توان مالی کمیته فقرا و نیازمندان خارج است که پاسخگوی تمام درخواست ها باشد، و از همشهریان گرامی درخواست کرد که با صدقات و خیرات خود در این زمینه، بیماران و نیازمندانی که مراجعه می کنند را بیشتر یاری کنند. همچنین در ادامه به فعالیت انجمن های خیریه بندرعباس و شیراز در همکاری با بیماران اشاره شد. و به مردم اطلاع داده شد که می توانند با دریافت معرفی نامه از انجمن خیریه صابرین خور از خدمات آن نهادهای خیریه در مراکز استان هرمزگان و فارس بهره ببرند. در مجموع طبق آمار ارائه شده کمیته فقرا و نیازمندان در سال گذشته به 85 نفر به مبلغ 32.980.000 تومان کمک مالی کرده است.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته ایتام:

منصور خشنود، مسئول کمیته ایتام با تعریف یتیم و افرادی که شامل کمک های این کمیته می شوند، به 48 موردی که هم اکنون تحت پوشش این کمیته هستند اشاره کرد و گفت که در سال گذشته به 45 نفر یتیم تحت پوشش، مبلغ 25.300.000 تومان مستمری ماهیانه و به 39 نفر از ایتام بن خرید لباس عید سعید فطر به مبلغ 150.000 تومان با مجموع 5.850.000 تومان پرداخت شده است.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته صندوق های خیریه:

رسول فتحی، مسئول کمیته صندوق های خیریه ضمن توضیح درخصوص ساماندهی صندوق های خیریه در طرح محله بندی و کدگذاری صندوق ها در سال گذشته، آمار صندوق داران خیراندیش خور را 645 مورد اعلام کرد و گفت که در سال گذشته در مجموع مبلغ: 38.705.530 تومان جمع آوری شده است که جهت استفاده کمیته ها در حوزه های مختلف صرف شده است که بیشترین هزینه صندوق نیز به کمیته مساجد اختصاص یافته است.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته قرض الحسنه:

حامد شفیعی، مسئول کمیته قرض الحسنه ضمن اشاره به سابقه این کمیته در سالهای گذشته، گزارش تفکیکی وام های پرداخت شده را ارائه کرد و گفت که در مجموع در سال 1394 به 104 نفر از همشهریان به مبلغ 204.500.000 تومان وام یک و دو میلیونی پرداخت شده است. و اظهار داشت در صورتی که همشهریان گرامی به این کمیته مبالغی را قرض دهند می توانیم مبلغ وام و زمان بازپرداخت را افزایش دهیم.

ارائه گزارش توسط مسئول کمیته دانش پژوهان:

شهرام صالحی، مسئول کمیته دانش پژوهان ضمن اشاره به حوزه کاری و فعالیت های کمیته در زمینه های فرهنگی، آموزشی و ادبی و همچنین حمایت مالی از دانش آموزان و دانشجویان گزارشی از پرداخت 14 مورد وام قرض الحسنه دانش پژوهی به مبلغ 14.500.000 تومان  و حمایت از 191 دانش آموز به مبلغ 12.185.000 تومان بصورت پرداخت بلاعوض اشاره کرد. همچنین در ادامه به موضوع رایزنی با خیرین جهت حفظ و نگهداری مدارس خیر ساز شهر اشاره کرد و گفت که طبق آمار موجود بیش از 107 میلیون تومان در سال گذشته با رایزنی اعضای این کمیته با همشهریان، بصورت غیرمستقیم صرف تجهیز و تعمیر مدارس خور شده است. و همچنین وب سایت کمیته دانش پژوهان جهت آشنایی و اطلاع از جزئیات برنامه ها و فعالیت های کمیته معرفی شد.

تشکر و قدردانی رئیس هیئت مدیره انجمن از مردم و خیرین:

عبدالغنی قطبا، رئیس هیئت مدیره انجمن خیریه صابرین از همشهریان خوری مقیم در خور و شاغل در امارات که با داشتن روحیه خیراندیشانه در یان سالها همواره به انجمن اعتماد کرده اند تشکر و قدردانی کرد و اظهار داشت که با حمایت های این عزیزان است که این فعالیت ها و خدمات در حال انجام هست. و در پایان برای کلیه خیرین محترم و خانواده های آنها آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت کرد.

پرسش و پاسخ و پایان نشست:

با طرح چند سوال از مدیرعامل، مسئول کمیته مساجد و کمیته دانش پژوهان، و پاسخگویی مسئولین مربوطه، جلسه در حدود ساعت 1 بامداد به پایان رسید.

  1. […] شامگاه 15 خردادماه 1395 سالن مسجد حضرت عثمان ذوالنورین میزبان مهمانانی بود که آمده بودند، تا گزارش یکساله انجمن خیریه صابرین و کمیته های زیرمجموعه را به تفصیل بشنوند. جلسه بعد از اقامه نماز عشا، ساعت 22:45 آغاز شد. گزارش کامل این جلسه را در اینجا بخوانید. […]

  2. عبدالله05/07/2016 در 5:58 ب.ظ

    احسنت.جزاکم الله خيرا