آشنایی با کمیته قرض الحسنه

آشنایی با کمیته قرض الحسنه

نام: کمیته قرض الحسنه

سال تاسیس: 1389

مسئول: حامد شفیعی


 

هدف از راه اندازی این کمیته، اعطای وام در قالب تعمیر و ساخت مسکن، کمک هزینه خرید جهیزیه، کمک هزینه خرید کالا، کمک هزینه درمان، اشتغال زایی، کمک هزینه ازدواج، کمک هزینه خرید خودرو و پرداخت بدهکاری می باشد.

سرمایه و بودجه اصلی این کمیته توسط خیرین شهر تامین می شود که بخش اعظم آن به صورت قرض و امانت و بخش دیگر به صورت کمک های بلاعوض می باشد.

اولویت پرداخت وام به نیازمندانی می باشد که از ضرورت و فوریت بالایی برخوردار بوده و باید نیاز آنان سریعا برطرف شود مانند نیازمندان در بخش درمان. از آن جاییکه سرمایه این کمیته به صورت امانت از طرف خیرین به این انجمن تعلق می گیرد؛ در بخش اعظم وام باید ملاحظاتی رعایت شود که شرمنده خیرین نیک اندیش در بازپرداخت به ایشان نباشیم. ملاحظاتی نظیر ضامن معتبر و چک ضمانت و چک بازپرداخت اقساط که قابلیت اجرایی داشته باشد.

بازپرداخت اقساط معمولا یکساله بوده که بنا به شرایط متقاضیان قسط بندی می شود.

در شروع فعالیت این کمیته با اعطای وام 500 هزار تومانی آغاز کرده و با توجه به افزایش نرخ تورم و قیمت ها، این مبلغ بعدها به 1 میلیون افزایش یافت و در آخرین مرحله نیز از ابتدای سال 1394 این مبلغ به 2 میلیون تومان رسیده است که با توجه به بودجه کنونی این مبلغ قابل افزایش نیست و در برخی از موارد به علت نبود بودجه متقاضیان زیادی در صف انتظار می باشند. از دلایلی که شاید اعطای وام با تاخیر صورت بگیرد این است که این کمیته با کمبود بودجه مواجه می باشد که باید اقساط بازپرداخت شده و از محل بازگشت اقساط به متقاضیان جدید و نیازمند وام اعطا شود.

از خیرین عزیز نیز تقاضامندیم که در صورت امکان بخشی از سرمایه های خود را جهت اعطای وام به همشهریان عزیز به این انجمن اختصاص دهند تا ان شا الله هم مشکلات همشهریان عزیر مرتفع شود و هم آنان از اجر و پاداش اخروی بهره مند شوند.

 

  1. […] http://larpedia.ir/rss/?p=72 در مصاحبه ای که با یونس قانع مدیر عامل انجمن خیریه صابرین خور صورت گرفته است(اینجا) یکی از کاربران عزیز با نام “یه زخمی” نظری را ارسال کرده بود که عینا نقل می شود:   “سلام خدمت دوستان. اگه میشه دست از پارتی بازی بردارین و به همه کمک کنین و واسه همه سریع کارشون رو انجام بدین نه مثل من یک ماه و هجده روز واسه یه وام یک تومنی گیرم بندازین و بعدش بگین دو تا ضامن، بیست فرقه چک و هزار قانون دیگه. ولی دوست من اقوام یکی از کارکنان همون جا طی سه روز وامش رو گرفت. خواهشا دست بردارین. ممنون از شما که درک میکنین نه ناراحت میشین”   زیر همان نظر یونس قانع، پاسخی هرچند کوتاه به همشهری عزیز داده بودند که آن نیز عینا نقل می شود:   “با سلام خدمت شما، قسمت وام قرض الحسنه با مسئولیت آقای حامد شفیعی است و حتی المقدور نظارت هم می شود. تاکنون الحمدالله مورد تبعیضی مشاهده نشده و ایشان مخلصانه و خیرخواهانه کارها را انجام می دهند.باز اگر موردی است بنده وظیفه دارم پیگیری نمایم و رفع ابهام و یا خطا نمایم. لطف کنید درخواست و ملاحظه تان را حضوری بفرمایید تا ان شاالله برطرف گردد. ضمنا آقای عبدالحمید امانی نیز بازرس انجمن می باشند به ایشان نیز می توانید مراجعه نمایید. اما بنده معتقدم با افرادی که مخلصانه دارند در این قسمت و مجموعه فعالیت می کنند حتما سوء تفاهمی بوجود آمده که ان شاالله برطرف گردد. گرچه هیچ مجموعه ای معصوم و بدون خطا نیست و بایستی مراقب همدیگر باشیم”   در نهایت متنی از سوی حامد شفیعی مسئول کمیته قرض الحسنه انجمن خیریه در جوابیه این دوست عزیز به سایت ارسال شد که ملاحظه می کنید:   ضمن عرض سلام و ادب و تشکر از زحمات مهندس قانع، خدمات چندساله معتمدین و همکاران در انجمن و مدیریت محترم وب سایت جناب محمودی. در پاسخ به کاربر با نام مستعار «یه زخمی»باید ذکر کنم که اعطای وام قرض الحسنه با همکاری بانک رسالت هم اکنون اجرا می شود. در مرحله اول نیار به مراجعه حضوری و درخواست وام، سپس تایید وام گیرنده و ضامنین توسط اعضا و در آخر تکمیل تمامی مدارک مورد نیاز می باشد که بلافاصله به پرونده رسیدگی شده و در صورت داشتن موجودی کافی سریعا به حساب متقاضی واریز می شود. اما با توجه به وضع کنونی کمیته و اعطای بیش از صد مورد وام با گردش قریب به دویست میلیون تومان از ابتدای سال جاری تاکنون و نداشتن بودجه کافی، متقاضیان شاید مدتی در لیست انتظار بمانند تا از محل برگشت اقساط به تقاضاهای جدید رسیدگی شده و به حساب ایشان واریز شود. البته یادآور می شوم که اینجانب خدا را گواه می گیرم که هیچ گاه هیچ گونه تبعیضی برای هیچ شخصی قائل نبوده و نخواهم بود. خوشحال خواهم شد حضوری پاسخگوی شما و تمام همشهریان عزیز باشم. شما همچنین می توانید با مراجعه به لینک زیر از آمار کمیته قرض الحسنه و شرایط اعطای وام و … آشنایی پیدا کنید. آشنایی با کمیته قرض الحسنه […]

طراحی و توسعه آراد